Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց 3 նախարարությունների անվանափոխության մասին նախագիծը
27-08-2026 20:01 Հայաստան Քաղաքականություն
1lurer.am Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը, որը նախատեսվում էր քննարկել 24-ժամյա ռեժիմով:
Քվեարկության արդյունքում նախագիծը ստացավ 64 կողմ, 26 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայներ:
Հիշեցնենք, որ օրենքների նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է երեք նախարարության անվանափոխություն և գործառույթների վերանայում: Առաջարկվում է վերանվանել Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը՝ այն դարձնելով Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և արհեստական բանականության նախարարություն, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը վերանվանել Աշխատանքի և բարեկեցության նախարարություն, իսկ Արտաքին գործերի նախարարությունը՝ Արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարություն:

The Parliament approved in the second reading and in full the draft law on the renaming of 3 ministries.
27-08-2026 20:01 Armenia Politics
1lurer.am The National Assembly adopted in the second reading and in full the package of draft laws on amendments to the law on «Structure and Activities of the Government», which was scheduled to be discussed in a 24-hour mode:
As a result of the voting, the draft received 64 votes in favor, 26 against, and 0 abstentions:
It should be noted that the package of draft laws proposes the renaming of three ministries and a revision of their functions. It is proposed to rename the Ministry of High-Tech Industry to the Ministry of High-Tech Industry and Artificial Intelligence, to rename the Ministry of Labor and Social Affairs to the Ministry of Labor and Welfare, and to rename the Ministry of Foreign Affairs to the Ministry of Foreign Affairs and International Trade: