Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց 3 նախարարությունների անվանափոխության մասին նախագիծը
27-08-2026 20:01 Հայաստան Քաղաքականություն
1lurer.am Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը, որը նախատեսվում էր քննարկել 24-ժամյա ռեժիմով:
Քվեարկության արդյունքում նախագիծը ստացավ 64 կողմ, 26 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայներ:
Հիշեցնենք, որ օրենքների նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է երեք նախարարության անվանափոխություն և գործառույթների վերանայում: Առաջարկվում է վերանվանել Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը՝ այն դարձնելով Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և արհեստական բանականության նախարարություն, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը վերանվանել Աշխատանքի և բարեկեցության նախարարություն, իսկ Արտաքին գործերի նախարարությունը՝ Արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարություն:

Парламент во втором чтении и в полном объеме принял проект о переименовании 3 министерств.
1lurer.am Национальное собрание во втором чтении и в полном объеме приняло пакет законопроектов о внесении изменений в закон «О структуре и деятельности правительства», который планировалось обсудить в 24-часовом режиме:
По результатам голосования проект получил 64 голосов "за", 26 "против", 0 "воздержавшихся":
Напоминаем, что пакет законопроектов предлагает переименование трех министерств и пересмотр их функций. Предлагается переименовать Министерство высоких технологий в Министерство высоких технологий и искусственного интеллекта, Министерство труда и социальных вопросов в Министерство труда и благосостояния, а Министерство иностранных дел в Министерство иностранных дел и международной торговли: