Մայր Աթոռը հերքում է Փաշինյանին․ «Գարեգին Բ-ն որևէ պատվիրակություն որևէ համայնք չի ուղարկել»
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն որևէ պատվիրակություն չի ուղարկել Հայաստանի համայնքներ՝ հասարակական-քաղաքական շարժում սկսելու նպատակով։ Այս մասին AuroraNews-ի հետ զրույցում ասել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյանը՝ արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը։
«Հերթական զրպարտությունն է և անհիմն մեղադրանքը Հայոց Եկեղեցու հանդեպ։ Ամենայն Հայոց Հայրապետը որևէ պատվիրակություն որևէ համայնք չի ուղարկել»,- ասել է Տեր Եսային։
Նրա խոսքով՝ վարչապետը, հավանաբար, նկատի ունի Մասյացոտնի թեմի նորանշանակ առաջնորդ Ռուբեն եպիսկոպոս Զարգարյանի՝ օրեր առաջ Տիգրանաշեն կատարած այցը։
«Հավանաբար վարչապետը նկատի ունի այն, որ օրեր առաջ Մասյացոտնի թեմի նորանշանակ առաջնորդ Գերաշնորհ Տ․ Ռուբեն եպս․ Զարգարյանը հովվական խնամքի նպատակով այցելել է իր առաջնորդության ներքո գտնվող Տիգրանաշեն համայնք՝ եկեղեցու սպասավորի ընտանիքին։ Ամեն առաջնորդ ազատ է իր առաջնորդական գործունեության և հոգևոր ծառայության իրականացման մեջ և հարկ չկա սրանում քաղաքական ենթատեքստեր փնտրել, ավելին՝ այս ճանապարհով Եկեղեցուն փորձել ներքաշել քաղաքական գործընթացների մեջ»,- նշել է Տեր Եսային։
Նա հավելել է, որ հենց այս «հորինյալ արհեստական օրակարգի» վերաբերյալ նախօրեին իր մտահոգությունն է հայտնել նաև Գերագույն հոգևոր խորհուրդը։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ տեղեկություններ ունեն, թե Գարեգին Բ-ն տարբեր բնակավայրեր խմբեր է ուղարկել՝ հասարակական-քաղաքական նոր շարժում սկսելու հնարավորությունը պարզելու համար։
«Մենք տեղեկություններ ունենք, որ տարբեր բնակավայրեր խմբեր են ուղարկվել, որպեսզի զոնդաժ անեն հասարակական-քաղաքական շարժում սկսելու հնարավորությունը՝ 2024 թվականի պրոցեսների նմանությամբ»,- ասել էր Փաշինյանը։

The Mother See denies Pashinyan: "Karekin II has not sent any delegation to any community."
His Holiness Karekin II, the Catholicos of All Armenians, has not sent any delegation to the communities of Armenia with the aim of starting a social-political movement. This was stated in an interview with AuroraNews- by Father Yesayi Kahana Artyunyan, the director of the information system of the Mother See of Holy Etchmiadzin, responding to Prime Minister Nikol Pashinyan's statement.
«This is yet another slander and baseless accusation against the Armenian Church. His Holiness has not sent any delegation to any community,» said Father Yesayi.
According to him, the Prime Minister is probably referring to the recent visit of the newly appointed bishop of the Diocese of Masis, Ruben Zargaryan, to Tigranashen a few days ago.
«The Prime Minister is probably referring to the fact that a few days ago, the newly appointed leader of the Diocese of Masis, His Grace Bishop Ruben Zargaryan, visited the Tigranashen community under his leadership for pastoral care, specifically to the family of the church servant. Every leader is free in the implementation of their leadership activities and spiritual service, and there is no need to look for political subtexts in this, moreover, to try to involve the Church in political processes through this route,» noted Father Yesayi.
He added that the Supreme Spiritual Council had also expressed its concern regarding this «fabricated artificial agenda» the day before.
It should be reminded that earlier, Nikol Pashinyan had stated that they have information that Karekin II has sent groups to various settlements to assess the possibility of starting a new social-political movement.
«We have information that groups have been sent to various settlements to probe the possibility of starting a social-political movement similar to the processes of 2024,» said Pashinyan.
He also stated, «We escaped from the Bagratid revolution, and now the Katritch revolution is about to begin.»