Մայր Աթոռը հերքում է Փաշինյանին․ «Գարեգին Բ-ն որևէ պատվիրակություն որևէ համայնք չի ուղարկել»
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն որևէ պատվիրակություն չի ուղարկել Հայաստանի համայնքներ՝ հասարակական-քաղաքական շարժում սկսելու նպատակով։ Այս մասին AuroraNews-ի հետ զրույցում ասել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյանը՝ արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը։
«Հերթական զրպարտությունն է և անհիմն մեղադրանքը Հայոց Եկեղեցու հանդեպ։ Ամենայն Հայոց Հայրապետը որևէ պատվիրակություն որևէ համայնք չի ուղարկել»,- ասել է Տեր Եսային։
Նրա խոսքով՝ վարչապետը, հավանաբար, նկատի ունի Մասյացոտնի թեմի նորանշանակ առաջնորդ Ռուբեն եպիսկոպոս Զարգարյանի՝ օրեր առաջ Տիգրանաշեն կատարած այցը։
«Հավանաբար վարչապետը նկատի ունի այն, որ օրեր առաջ Մասյացոտնի թեմի նորանշանակ առաջնորդ Գերաշնորհ Տ․ Ռուբեն եպս․ Զարգարյանը հովվական խնամքի նպատակով այցելել է իր առաջնորդության ներքո գտնվող Տիգրանաշեն համայնք՝ եկեղեցու սպասավորի ընտանիքին։ Ամեն առաջնորդ ազատ է իր առաջնորդական գործունեության և հոգևոր ծառայության իրականացման մեջ և հարկ չկա սրանում քաղաքական ենթատեքստեր փնտրել, ավելին՝ այս ճանապարհով Եկեղեցուն փորձել ներքաշել քաղաքական գործընթացների մեջ»,- նշել է Տեր Եսային։
Նա հավելել է, որ հենց այս «հորինյալ արհեստական օրակարգի» վերաբերյալ նախօրեին իր մտահոգությունն է հայտնել նաև Գերագույն հոգևոր խորհուրդը։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ տեղեկություններ ունեն, թե Գարեգին Բ-ն տարբեր բնակավայրեր խմբեր է ուղարկել՝ հասարակական-քաղաքական նոր շարժում սկսելու հնարավորությունը պարզելու համար։
«Մենք տեղեկություններ ունենք, որ տարբեր բնակավայրեր խմբեր են ուղարկվել, որպեսզի զոնդաժ անեն հասարակական-քաղաքական շարժում սկսելու հնարավորությունը՝ 2024 թվականի պրոցեսների նմանությամբ»,- ասել էր Փաշինյանը։

Мать-Церковь опровергает Пашиняна: «Гарегин II никакую делегацию в никакое сообщество не отправлял»
Вселенский патриарх Гарегин II не отправлял никаких делегаций в общины Армении с целью начала общественно-политического движения. Об этом в интервью AuroraNews- сообщил директор информационной системы Святого Эчмиадзина священник Есай Арутюнян, комментируя заявление премьер-министра Никола Пашиняна.
«Это очередная клевета и необоснованное обвинение в адрес Армянской Церкви. Вселенский патриарх не отправлял никаких делегаций в какие-либо общины»,- сказал священник Есай.
По его словам, премьер, вероятно, имеет в виду недавний визит новоназначенного епископа Рубена Заргяна в Тигранашен, который состоялся несколько дней назад.
«Вероятно, премьер имеет в виду то, что несколько дней назад новоназначенный архиерей Высокопреосвященный Рубен епископ Заргян посетил общину Тигранашен с пастырским визитом, чтобы навестить семью церковного служителя. Каждый архиерей свободен в осуществлении своей пастырской деятельности и духовного служения, и не нужно искать в этом политические подтексты, более того, пытаться вовлечь Церковь в политические процессы таким образом»,- отметил священник Есай.
Он добавил, что именно по этому «сфабрикованному искусственному повестке дня» накануне также выразил свою озабоченность Верховный духовный совет.
Напомним, ранее Никол Пашинян заявил, что у них есть информация о том, что Гарегин II отправил группы в разные населенные пункты для выяснения возможности начала нового общественно-политического движения.
«У нас есть информация о том, что в разные населенные пункты были отправлены группы, чтобы провести зондирование возможности начала общественно-политического движения, подобного процессам 2024 года»,- сказал Пашинян.