«Ֆեստիվառ» փառատոնի երրորդ համերգը՝ Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ քաղաքում
Մարզերում մշակութային-ժամանցային կյանքը աշխուժացնելու, ՀՀ քաղաքացիների մասնակցությունը մշակութային միջոցառումներին բնականոն պահանջ դարձնելու, ինչպես նաև «Ֆեստիվառ» փառատոնի երրորդ համերգը պատշաճ կազմակերպելու նպատակով՝ Կառավարությունն ընդունել է որոշում։
Այս տարի «Ֆեստիվառ» փառատոնի շրջանակում արդեն իսկ իրականացվել է 2 համերգ` Թալին և Գորիս քաղաքներում: Եվս մեկ համերգ նախատեսվում է անցկացնել Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ քաղաքում՝ 2026 թ. օգոստոսի 29-ին:
Փառատոնի շրջանակներում նախատեսվում է կազմակերպել համերգ: Միջոցառման շրջանակում մարզի բնակիչներն ու հյուրերը կկարողանան ծանոթանալ տեղական արտադրանքին:
Փառատոնը բաց կլինի հանրության լայն շրջանակների համար, իսկ համերգին նախատեսվում է 10 000 հանդիսատեսի ներկայություն:

The third concert of the "Festival" will take place in the town of Jambarak, Gegharkunik Province.
The government has made a decision to invigorate the cultural and entertainment life in the regions, to make the participation of Armenian citizens in cultural events a natural demand, and to properly organize the third concert of the "Festivar" festival.
This year, within the framework of the "Festivar" festival, 2 concerts have already been held in the cities of Talin and Goris. Another concert is scheduled to take place in the town of Chambarak in the Gegharkunik region on August 29, 2026.
Within the framework of the festival, a concert is planned to be organized. During the event, residents and guests of the region will be able to get acquainted with local products.
The festival will be open to a wide audience, and the concert is expected to have an attendance of 10,000 spectators.