ՆԳՆ-ն զգուշացնում է․ Ճանապարհային ոստիկանության անունից կեղծ հաղորդագրություններ են տարածվում
Կրկին ակտիվացել են iMessage-ի միջոցով ՀՀ ՆԳՆ և Ճանապարհային ոստիկանության անունից ուղարկվող կեղծ հաղորդագրությունները։ Այս մասին հայտնում է ՆԳՆ կիբեռոստիկանությունը։
Հաղորդագրությունները հիմնականում ուղարկվում են օտարերկրյա հեռախոսահամարներից և պարունակում պետական մարմինների պաշտոնական կայքերին նմանակող կեղծ հղումներ։
Դրանց միջոցով հանցագործները փորձում են ստանալ քաղաքացիների անձնական և բանկային տվյալները՝ հետագայում գումար հափշտակելու նպատակով։
Կիբեռոստիկանությունը հորդորում է չբացել նման հաղորդագրություններում առկա հղումները, չտրամադրել անձնական կամ բանկային տվյալներ և արգելափակել ուղարկողի համարը։
Եթե քաղաքացին արդեն տրամադրել է բանկային տվյալները, անհրաժեշտ է անմիջապես կապ հաստատել բանկի հետ և տեղեկացնել ոստիկանությանը։
«Պետական մարմինների անունից ստացված հաղորդագրության առկայությունը դեռ չի նշանակում, որ այն պաշտոնական է»,- զգուշացնում են ՆԳՆ-ից։

The Ministry of Internal Affairs warns: Fake messages are being circulated in the name of the Road Police.
27-08-2026 19:10 Armenia Press release
Fake messages sent on behalf of the Ministry of Internal Affairs and the Road Police of the Republic of Armenia via iMessage have become active again. This is reported by the Cyber Police of the Ministry of Internal Affairs.
The messages are mainly sent from foreign phone numbers and contain fake links that mimic the official websites of government agencies.
Through these, criminals attempt to obtain citizens' personal and banking information with the aim of stealing money later.
The Cyber Police urges not to open the links contained in such messages, not to provide personal or banking information, and to block the sender's number.
If a citizen has already provided banking information, it is necessary to immediately contact the bank and inform the police.
“The presence of a message received in the name of government agencies does not necessarily mean that it is official,” warns the Ministry of Internal Affairs.