ՆԳՆ-ն զգուշացնում է․ Ճանապարհային ոստիկանության անունից կեղծ հաղորդագրություններ են տարածվում
Կրկին ակտիվացել են iMessage-ի միջոցով ՀՀ ՆԳՆ և Ճանապարհային ոստիկանության անունից ուղարկվող կեղծ հաղորդագրությունները։ Այս մասին հայտնում է ՆԳՆ կիբեռոստիկանությունը։
Հաղորդագրությունները հիմնականում ուղարկվում են օտարերկրյա հեռախոսահամարներից և պարունակում պետական մարմինների պաշտոնական կայքերին նմանակող կեղծ հղումներ։
Դրանց միջոցով հանցագործները փորձում են ստանալ քաղաքացիների անձնական և բանկային տվյալները՝ հետագայում գումար հափշտակելու նպատակով։
Կիբեռոստիկանությունը հորդորում է չբացել նման հաղորդագրություններում առկա հղումները, չտրամադրել անձնական կամ բանկային տվյալներ և արգելափակել ուղարկողի համարը։
Եթե քաղաքացին արդեն տրամադրել է բանկային տվյալները, անհրաժեշտ է անմիջապես կապ հաստատել բանկի հետ և տեղեկացնել ոստիկանությանը։
«Պետական մարմինների անունից ստացված հաղորդագրության առկայությունը դեռ չի նշանակում, որ այն պաշտոնական է»,- զգուշացնում են ՆԳՆ-ից։

МВД предупреждает: Распространяются ложные сообщения от имени дорожной полиции
Снова активизировались фальшивые сообщения, отправляемые от имени МВД РА и Дорожной полиции через iMessage. Об этом сообщает киберполиция МВД.
Сообщения в основном отправляются с иностранных номеров и содержат поддельные ссылки, имитирующие официальные сайты государственных органов.
С их помощью преступники пытаются получить личные и банковские данные граждан с целью последующего хищения денег.
Киберполиция призывает не открывать ссылки, содержащиеся в таких сообщениях, не предоставлять личные или банковские данные и заблокировать номер отправителя.
Если гражданин уже предоставил банковские данные, необходимо немедленно связаться с банком и уведомить полицию.
«Наличие сообщения от имени государственных органов еще не означает, что оно официальное»,- предупреждают в МВД.