Պետությունը շարունակում է աջակցել խնամատար ընտանիքներին․ 115 ընտանիքում խնամվում է 271 երեխա
Պետությունը շարունակում է աջակցություն տրամադրել խնամատար ընտանիքներին՝ կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված երեխաների խնամքի և դաստիարակության կազմակերպման համար։ Խնամատարությունը երեխայի այլընտրանքային խնամքի տարբերակներից է, որի շնորհիվ երեխան հնարավորություն է ունենում իրացնել ընտանիքում ապրելու իր իրավունքը։
Այս պահին 115 խնամատար ընտանիքում խնամք և դաստիարակություն է ստանում 271 երեխա։
Խնամատար ծնող կարող են դառնալ այն քաղաքացիները, որոնք մշտապես բնակվում են Հայաստանի Հանրապետությունում, չափահաս են և համապատասխանում են պահանջվող չափանիշներին։
Խնամատար ծնող դառնալու դեպքում պետության կողմից տրամադրվում է վարձատրություն՝ նվազագույն ամսական աշխատավարձի չափով, ինչպես նաև ֆինանսական միջոցներ՝ երեխայի խնամքի և դաստիարակության համար։
Հաշմանդամություն կամ առողջական խնդիրներ, դաստիարակության դժվարություններ ունեցող, հոգեկան տրավմայի ենթարկված երեխաների խնամելու դեպքում՝ յուրաքանչյուր երեխայի խնամքի և դաստիարակության դիմաց տրամադրվում է ամսական վարձատրություն՝ նվազագույն ամսական աշխատավարձի և 30 տոկոս հավելավճարի չափով, ինչպես նաև երեխայի խնամքի և դաստիարակության համար նախատեսված ֆինանսական միջոցներ։
Խնամատար ծնողի և հոգեզավակի տարիքային տարբերությունը պետք է լինի 18 տարուց ոչ պակաս և 50 տարուց ոչ ավելի, իսկ երեխային խնամատարության հանձնելու պահին խնամատար ծնողի տարիքը չի կարող գերազանցել 65 տարին։
Խնամատար ծնող հաշվառվելու նպատակով անհրաժեշտ է դիմել Ձեր բնակության վայրի մարզպետարան (Երևանում՝ Երևանի քաղաքապետարան)։

Государство продолжает поддерживать приемные семьи: 271 ребенок находится под опекой в 115 семьях.
Государство продолжает оказывать поддержку приемным семьям для организации ухода и воспитания детей, попавших в трудную жизненную ситуацию. Приемное родительство является одним из альтернативных вариантов ухода за детьми, благодаря которому ребенок получает возможность реализовать свое право на жизнь в семье.
В настоящее время 271 ребенок получает уход и воспитание в 115 приемных семьях.
Приемными родителями могут стать граждане, которые постоянно проживают в Республике Армения, являются совершеннолетними и соответствуют установленным требованиям.
В случае становления приемным родителем государство предоставляет вознаграждение в размере минимальной месячной заработной платы, а также финансовые средства для ухода и воспитания ребенка.
При уходе за детьми с инвалидностью или проблемами со здоровьем, испытывающими трудности в воспитании, а также подвергшимися психической травме, за каждого ребенка предоставляется ежемесячное вознаграждение в размере минимальной месячной заработной платы и 30 процентов надбавки, а также финансовые средства, предназначенные для ухода и воспитания ребенка.
Разница в возрасте между приемным родителем и подопечным должна составлять не менее 18 лет и не более 50 лет, а возраст приемного родителя на момент передачи ребенка в приемную семью не должен превышать 65 лет.
Для регистрации в качестве приемного родителя необходимо обратиться в администрацию вашего района (в Ереване — в мэрию Еревана).