Պետությունը շարունակում է աջակցել խնամատար ընտանիքներին․ 115 ընտանիքում խնամվում է 271 երեխա
Պետությունը շարունակում է աջակցություն տրամադրել խնամատար ընտանիքներին՝ կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված երեխաների խնամքի և դաստիարակության կազմակերպման համար։ Խնամատարությունը երեխայի այլընտրանքային խնամքի տարբերակներից է, որի շնորհիվ երեխան հնարավորություն է ունենում իրացնել ընտանիքում ապրելու իր իրավունքը։
Այս պահին 115 խնամատար ընտանիքում խնամք և դաստիարակություն է ստանում 271 երեխա։
Խնամատար ծնող կարող են դառնալ այն քաղաքացիները, որոնք մշտապես բնակվում են Հայաստանի Հանրապետությունում, չափահաս են և համապատասխանում են պահանջվող չափանիշներին։
Խնամատար ծնող դառնալու դեպքում պետության կողմից տրամադրվում է վարձատրություն՝ նվազագույն ամսական աշխատավարձի չափով, ինչպես նաև ֆինանսական միջոցներ՝ երեխայի խնամքի և դաստիարակության համար։
Հաշմանդամություն կամ առողջական խնդիրներ, դաստիարակության դժվարություններ ունեցող, հոգեկան տրավմայի ենթարկված երեխաների խնամելու դեպքում՝ յուրաքանչյուր երեխայի խնամքի և դաստիարակության դիմաց տրամադրվում է ամսական վարձատրություն՝ նվազագույն ամսական աշխատավարձի և 30 տոկոս հավելավճարի չափով, ինչպես նաև երեխայի խնամքի և դաստիարակության համար նախատեսված ֆինանսական միջոցներ։
Խնամատար ծնողի և հոգեզավակի տարիքային տարբերությունը պետք է լինի 18 տարուց ոչ պակաս և 50 տարուց ոչ ավելի, իսկ երեխային խնամատարության հանձնելու պահին խնամատար ծնողի տարիքը չի կարող գերազանցել 65 տարին։
Խնամատար ծնող հաշվառվելու նպատակով անհրաժեշտ է դիմել Ձեր բնակության վայրի մարզպետարան (Երևանում՝ Երևանի քաղաքապետարան)։

The state continues to support foster families; 271 children are being cared for in 115 families.
The state continues to provide support to foster families for the care and upbringing of children who find themselves in difficult life situations. Foster care is one of the alternative care options for children, allowing them to realize their right to live in a family.
Currently, 271 children are receiving care and upbringing in 115 foster families.
Citizens who permanently reside in the Republic of Armenia, are of legal age, and meet the required criteria can become foster parents.
In the case of becoming a foster parent, a reward is provided by the state in the amount of the minimum monthly wage, as well as financial resources for the care and upbringing of the child.
For the care of children with disabilities or health issues, those facing difficulties in upbringing, or those who have experienced mental trauma, a monthly reward is provided for each child's care and upbringing in the amount of the minimum monthly wage plus a 30 percent bonus, as well as financial resources designated for the child's care and upbringing.
The age difference between the foster parent and the foster child must be at least 18 years and no more than 50 years, and at the time of placing the child in foster care, the foster parent's age cannot exceed 65 years.
To register as a foster parent, it is necessary to apply to the regional governor's office at your place of residence (in Yerevan, to the Yerevan City Hall).