Արհեստական բանականությունն էապես փոխում է կրթական համակարգը․ Ժաննա Անդրեասյան
Կրթության հիմնական բովանդակությունը պետք է լինի հմտությունների ձևավորումը, մասնավորապես՝ հարցեր ձևակերպելու, խնդիրներ առաջադրելու և այդ հարցերի պատասխանները փնտրելու հմտությունների զարգացումը: Այս մասին այսօր Կառավարության նիստում ծավալված քննարկման ընթացքում ասել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախարարն ընդգծել է, որ արհեստական բանականությունն էապես փոխում է կրթական համակարգը, առաջին հերթին՝ կրթության բովանդակությունը և ուսուցման մեթոդները։
«Մենք կարիք ունենք վերանայելու՝ ինչ սովորել, և ակնհայտ է, որ գիտելիքի ու տեղեկատվության փոխանցումը պետք է չլինի կրթության հիմնական բովանդակությունը։ Դրա բովանդակությունը պետք է լինի հմտությունների ձևավորումը, մասնավորապես՝ հարցեր ձևակերպելու, խնդիրներ առաջադրելու և այդ հարցերի պատասխանները փնտրելու հմտությունների զարգացումը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Նախարարի խոսքով՝ արհեստական բանականությունն այն գործիքն է, որի գրագետ կիրառումը հնարավորություն կտա էապես բարձրացնել նաև սովորելու արդյունավետությունը։ Այս համատեքստում նա կարևորել է նոր ծրագրերի մեկնարկը՝ անդրադառնալով Firebird-ի և OpenAI-ի հետ համագործակցությանը։
«Այս տարվա սեպտեմբերից թե՛ բարձրագույն կրթական համակարգի, թե՛ հանրակրթության համար հասանելի են դառնում արհեստական բանականության կրթական գործիքները։ Տրամադրվում է 50 000 անվճար բաժանորդագրություն, ինչը լավ հնարավորություն է նաև դասախոսական և ուսուցչական կազմերի համար՝ փորձարկելու այդ մեթոդներն ու գործիքները»,- նշել է ԿԳՄՍ նախարարը։
Ժաննա Անդրեասյանի դիտարկմամբ՝ արհեստական բանականության զարգացումն առավել ընդգծված է դարձնում մարդու անհատականության և ստեղծագործականության կարևորությունը, որոնք դառնում են առանցքային ուղենիշներ։
«Երեխաների ստեղծագործականության խթանմանը պետք է ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել, որովհետև մրցունակությունն առաջին հերթին դրանով է պայմանավորված լինելու»,- ընդգծել է նա։
Քննարկման ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս կարևորել է կրթական համակարգում արհեստական բանականության ներդրման ու դրա կիրառման ընդլայնման հարցերը։

Искусственный интеллект существенно меняет образовательную систему, - Жанна Андреасян
Основное содержание образования должно заключаться в формировании навыков, в частности, в развитии умений формулировать вопросы, ставить задачи и искать ответы на эти вопросы. Об этом сегодня на заседании правительства заявила министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян.
Министр подчеркнула, что искусственный интеллект существенно меняет образовательную систему, прежде всего содержание образования и методы обучения.
«Нам необходимо пересмотреть, что учить, и очевидно, что передача знаний и информации не должна быть основным содержанием образования. Его содержание должно заключаться в формировании навыков, в частности, в развитии умений формулировать вопросы, ставить задачи и искать ответы на эти вопросы», - сказала Жанна Андреасян.
По словам министра, искусственный интеллект является инструментом, грамотное применение которого позволит значительно повысить эффективность обучения. В этом контексте она отметила важность запуска новых программ, упомянув сотрудничество с Firebird и OpenAI.
«С сентября этого года как для системы высшего образования, так и для общего образования становятся доступными образовательные инструменты искусственного интеллекта. Предоставляется 50 000 бесплатных подписок, что является хорошей возможностью и для преподавателей, и для учителей протестировать эти методы и инструменты», - отметила министр образования, науки, культуры и спорта.
По мнению Жанны Андреасян, развитие искусственного интеллекта еще более подчеркивает важность человеческой индивидуальности и креативности, которые становятся ключевыми ориентирами.
«Необходимо уделять больше внимания стимулированию креативности детей, потому что конкурентоспособность в первую очередь зависит от этого», - подчеркнула она.
В ходе обсуждения премьер-министр РА Никол Пашинян также отметил важность внедрения искусственного интеллекта в образовательную систему и расширения его применения.