Արհեստական բանականությունն էապես փոխում է կրթական համակարգը․ Ժաննա Անդրեասյան
Կրթության հիմնական բովանդակությունը պետք է լինի հմտությունների ձևավորումը, մասնավորապես՝ հարցեր ձևակերպելու, խնդիրներ առաջադրելու և այդ հարցերի պատասխանները փնտրելու հմտությունների զարգացումը: Այս մասին այսօր Կառավարության նիստում ծավալված քննարկման ընթացքում ասել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախարարն ընդգծել է, որ արհեստական բանականությունն էապես փոխում է կրթական համակարգը, առաջին հերթին՝ կրթության բովանդակությունը և ուսուցման մեթոդները։
«Մենք կարիք ունենք վերանայելու՝ ինչ սովորել, և ակնհայտ է, որ գիտելիքի ու տեղեկատվության փոխանցումը պետք է չլինի կրթության հիմնական բովանդակությունը։ Դրա բովանդակությունը պետք է լինի հմտությունների ձևավորումը, մասնավորապես՝ հարցեր ձևակերպելու, խնդիրներ առաջադրելու և այդ հարցերի պատասխանները փնտրելու հմտությունների զարգացումը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Նախարարի խոսքով՝ արհեստական բանականությունն այն գործիքն է, որի գրագետ կիրառումը հնարավորություն կտա էապես բարձրացնել նաև սովորելու արդյունավետությունը։ Այս համատեքստում նա կարևորել է նոր ծրագրերի մեկնարկը՝ անդրադառնալով Firebird-ի և OpenAI-ի հետ համագործակցությանը։
«Այս տարվա սեպտեմբերից թե՛ բարձրագույն կրթական համակարգի, թե՛ հանրակրթության համար հասանելի են դառնում արհեստական բանականության կրթական գործիքները։ Տրամադրվում է 50 000 անվճար բաժանորդագրություն, ինչը լավ հնարավորություն է նաև դասախոսական և ուսուցչական կազմերի համար՝ փորձարկելու այդ մեթոդներն ու գործիքները»,- նշել է ԿԳՄՍ նախարարը։
Ժաննա Անդրեասյանի դիտարկմամբ՝ արհեստական բանականության զարգացումն առավել ընդգծված է դարձնում մարդու անհատականության և ստեղծագործականության կարևորությունը, որոնք դառնում են առանցքային ուղենիշներ։
«Երեխաների ստեղծագործականության խթանմանը պետք է ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել, որովհետև մրցունակությունն առաջին հերթին դրանով է պայմանավորված լինելու»,- ընդգծել է նա։
Քննարկման ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս կարևորել է կրթական համակարգում արհեստական բանականության ներդրման ու դրա կիրառման ընդլայնման հարցերը։

Artificial intelligence is fundamentally changing the education system, says Zhanna Andreasyan.
The main content of education should be the formation of skills, particularly the development of skills for formulating questions, posing problems, and searching for answers to those questions. This was stated today by the Minister of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, Zhanna Andreasyan, during a discussion at the Government meeting.
The Minister emphasized that artificial intelligence is significantly changing the educational system, primarily the content of education and teaching methods.
«We need to reconsider what to learn, and it is evident that the transmission of knowledge and information should not be the main content of education. Its content should be the formation of skills, particularly the development of skills for formulating questions, posing problems, and searching for answers to those questions,» said Zhanna Andreasyan.
According to the Minister, artificial intelligence is a tool whose competent application will also significantly increase the effectiveness of learning. In this context, she highlighted the importance of launching new programs, referring to the collaboration with Firebird and OpenAI.
«Starting from September this year, educational tools for artificial intelligence will be available for both higher education and general education. A total of 50,000 free subscriptions will be provided, which is also a great opportunity for faculty and teaching staff to test these methods and tools,» noted the Minister of Education, Science, Culture, and Sports.
Zhanna Andreasyan remarked that the development of artificial intelligence highlights the importance of human individuality and creativity, which become key benchmarks.
«Greater attention should be paid to fostering children's creativity, because competitiveness is primarily determined by this,» she emphasized.
During the discussion, Prime Minister Nikol Pashinyan also emphasized the importance of implementing and expanding the use of artificial intelligence in the educational system.