2-3 անգամ կրակել է, հայհոյել, ծեծել. Մարտուն Գրիգորյանի որդու գործի մանրամասները
armtimes.com ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ Մարտուն Գրիգորյանի որդու՝ Կամո Գրիգորյանի կողմից ապօրինի զենք կրելու, խուլիգանության և ֆիզիկական ներգործության վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է:
«ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Կ. Գ.-ն 2025 թվականի հունիսի 20-ին մի խումբ անձանց հետ Գյումրի քաղաքի Հաղթանակի պողոտա 1/1 հասցեի դիմաց վիճաբանել է Վ.Կ.-ի հետ, որի ընթացքում՝ խմբի կազմում, իր կողմից ապօրինի կրած զենքի գործադրմամբ, հասարակության նկատմամբ ցուցաբերել է անհարգալից վերաբերմունք՝ հնչեցնելով սեռական բնույթի հայհոյանքներ և անպարկեշտ արտահայտություններ:
Այնուհետև, վճաբանության ընթացքում արձակվել է 2-ից 3 կրակոց, ինչի հետևանքով խափանվել է հասարակական նշանակության օբյեկտի բնականոն աշխատանքը և սննդի կետի աշխատակիցների մոտ առաջացել է վախի զգացում:
Բացի այդ, Կ. Գ.-ը մի խումբ անձանց հետ, փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, Վ.Կ.-ի նկատմամբ գործադրել է ֆիզիկական բռնություն, այն է՝ հարվածներ է հասցրել նրա մարմնի տարբեր հատվածներին՝ պատճառելով ֆիզիկական ցավ:
Նախաքննության ընթացքում Կամո Գրիգորյանի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (ֆիզիկական ներգործությունը), 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (խուլիգանությունը) և 334-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով զենք կրելը), իսկ Վ.Կ.-ի նկատմամբ՝ 195-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ֆիզիկական ներգործությունը), 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (խուլիգանությունը) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի ապօրինի շրջանառությունը):
Հունիսի 19-ին Շիրակի մարզային քննչական վարչություն է ներկայացվել հետախուզման մեջ գտնվող Կամո Գրիգորյանը, իսկ հաջորդ օրը նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, որը հետագայում դատարանի որոշմամբ փոխվել է այլընտրանքային խափանման միջոցներով:
Կամո Գրիգորյանի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին:
Հիշեցնենք, որ մյուս մեղադրյալի վերաբերյալ քրեական վարույթը մարտի 4-ին ուղարկվել է դատարան»,- ասվում է ՔԿ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ցուցակով պատգամավորի թեկնածու Մարտուն Գրիգորյանի՝ 2025 թվականի հունիսից հետախուզվող որդին՝ Կամո Գրիգորյանը, մեկ տարի անց ինքնակամ ներկայացել էր ՆԳՆ ոստիկանություն։
Հիշեցենք՝ այս կրակոցները հաջորդել էին Գյումրու ՏԻՄ ընտրություններում Մարտուն Գրիգորյանի՝ Վարդան Ղուկասյանին քաղաքապետ դառնալու համար անհրաժեշտ ձայները տալու որոշմանը։
«Շեկո»-ին տարիներ առաջ սպանել է Վարդան Ղուկասյանի եղբորորդին: Ըստ շրջանառվող լուրերի՝ Մարտուն Գրիգորյանի՝ Ղուկասյանին Գյումրու քաղաքապետ դառնալու հարցում օգնելը սպանվածի որդու համար ընդունելի չէր եղել: Ընտանիքներն այս հարցում ունեին տարաձայնություններ, ինչն էլ կրակոցների պատճառ էր դարձել:

He fired 2-3 times, insulted, and beat. Details of the case of Martun Grigoryan's son.
armtimes.com The Investigative Committee of Armenia reports that the preliminary investigation of the criminal case regarding Kamo Grigoryan, the son of Martun Grigoryan, for illegal possession of weapons, hooliganism, and physical violence has been completed:
«During the preliminary investigation of the criminal case being examined at the Shirak Regional Investigative Department of the Investigative Committee of Armenia, sufficient factual data has been obtained indicating that on June 20, 2025, K. G. argued with V. K. in front of the address 1/1 Victory Avenue in Gyumri, along with a group of individuals, during which, as part of the group, he displayed disrespect towards society by using sexual insults and indecent expressions with the weapon he illegally possessed:
Subsequently, during the argument, 2 to 3 shots were fired, disrupting the normal operation of a public facility and causing fear among the employees of the food outlet:
In addition, K. G., along with a group of individuals, used physical violence against V. K., that is, inflicted blows to various parts of his body, causing physical pain:
During the preliminary investigation, a public criminal prosecution was initiated against Kamo Grigoryan by the decision of the supervising prosecutor under Article 195, Part 2, Point 5 (physical violence), Article 297, Part 3 (hooliganism), and Article 334, Part 1 (illegal possession of weapons) of the Criminal Code, while against V. K. under Article 195, Part 1 (physical violence), Article 297, Part 3 (hooliganism), and Article 335, Part 1 (illegal circulation of firearms):
On June 19, Kamo Grigoryan, who was wanted, presented himself to the Shirak Regional Investigative Department, and the next day, he was placed in custody as a preventive measure, which was later changed to alternative preventive measures by the court's decision:
The criminal case against Kamo Grigoryan has been sent to the supervising prosecutor with an accusatory conclusion:
Let us remind you that the criminal case against the other defendant was sent to court on March 4,» the statement from the Investigative Committee reads:
We previously reported that Kamo Grigoryan, the son of Martun Grigoryan, a candidate for deputy from the "Prosperous Armenia" party list, who had been wanted since June 2025, voluntarily presented himself to the police of the Ministry of Internal Affairs a year later:
Let us recall that these shots followed Martun Grigoryan's decision to provide the necessary votes for Vardan Ghukasyan to become the mayor in the local elections in Gyumri:
«Sheko» was killed years ago by Vardan Ghukasyan's nephew. According to circulating rumors, Martun Grigoryan's assistance to Ghukasyan in becoming the mayor of Gyumri was unacceptable for the son of the deceased. The families had disagreements on this issue, which led to the shootings: