Իսլամական երկրներին միասնություն է անհրաժեշտ անվտանգությունն ապահովելու համար. Փեզեշքիան
tert.am  Իսլամական երկրներին միասնություն է անհրաժեշտ անվտանգությունն ապահովելու համար: Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը:
«Իսլամական ազգը չի հասնի անկախության և արժանապատիվ կյանքի այլ կերպ, քան համագործակցության և համախմբման միջոցով: Միասնությունը՝ հիմնված ճշմարտության, արդարության և փոխադարձ պատասխանատվության վրա, այն է, ինչն ամենից շատն անհրաժեշտ այժմ իսլամական երկրներին»,- հայտարարել է քաղաքական գործիչը:
Փեզեշքիանը ելույթ է ունեցել Թեհրանում Իսլամական միասնության 40-րդ միջազգային կոնֆերանսի բացմանը, որը, նրա խոսքով, անցնում է բացառիկ հանգամանքներում։ Իր ելույթում նա ընդգծել է, որ ոչ մի իսլամական երկիր չպետք է դառնա մյուսի դեմ ագրեսիայի հարթակ։
«Իրանն օգտվել է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից իր դեմ սանձազերծված պատերազմից պաշտպանվելու իր օրինական իրավունքից, բայց դա չի նշանակում նրա թշնամությունը մուսուլման հարևանների նկատմամբ»,- նշել է նա։

27-08-2026 17:19 Iran Politics
tert.am  Islamic countries need unity to ensure security. This was stated by Iranian President Masoud Pezeshkian:
«The Islamic nation will not achieve independence and a dignified life in any other way than through cooperation and solidarity. Unity, based on truth, justice, and mutual responsibility, is what Islamic countries need the most right now,» the politician stated.
Pezeshkian spoke at the opening of the 40th International Conference on Islamic Unity in Tehran, which, according to him, is taking place under exceptional circumstances. In his speech, he emphasized that no Islamic country should become a platform for aggression against another.
«Iran has exercised its legitimate right to defend itself against the war unleashed by the USA and Israel, but this does not mean its hostility towards Muslim neighbors,» he noted.
According to the Iranian president, Iran is not in a vulnerable position now and knows how to defend itself.