Իսլամական երկրներին միասնություն է անհրաժեշտ անվտանգությունն ապահովելու համար. Փեզեշքիան
tert.am  Իսլամական երկրներին միասնություն է անհրաժեշտ անվտանգությունն ապահովելու համար: Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը:
«Իսլամական ազգը չի հասնի անկախության և արժանապատիվ կյանքի այլ կերպ, քան համագործակցության և համախմբման միջոցով: Միասնությունը՝ հիմնված ճշմարտության, արդարության և փոխադարձ պատասխանատվության վրա, այն է, ինչն ամենից շատն անհրաժեշտ այժմ իսլամական երկրներին»,- հայտարարել է քաղաքական գործիչը:
Փեզեշքիանը ելույթ է ունեցել Թեհրանում Իսլամական միասնության 40-րդ միջազգային կոնֆերանսի բացմանը, որը, նրա խոսքով, անցնում է բացառիկ հանգամանքներում։ Իր ելույթում նա ընդգծել է, որ ոչ մի իսլամական երկիր չպետք է դառնա մյուսի դեմ ագրեսիայի հարթակ։
«Իրանն օգտվել է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից իր դեմ սանձազերծված պատերազմից պաշտպանվելու իր օրինական իրավունքից, բայց դա չի նշանակում նրա թշնամությունը մուսուլման հարևանների նկատմամբ»,- նշել է նա։

Исламским странам необходимо единство для обеспечения безопасности, считает Пезешкиан.
tert.am  Исламским странам необходимо единство для обеспечения безопасности. Об этом заявил президент Ирана Масуд Пезешкян:
«Исламская нация не достигнет независимости и достойной жизни иначе, как через сотрудничество и сплочение. Единство, основанное на правде, справедливости и взаимной ответственности, это то, что сейчас больше всего необходимо исламским странам»,- заявил политик:
Пезешкян выступил на открытии 40-й международной конференции исламского единства в Тегеране, которая, по его словам, проходит в исключительных обстоятельствах. В своем выступлении он подчеркнул, что ни одна исламская страна не должна становиться платформой для агрессии против другой.
«Иран воспользовался своим законным правом на защиту от войны, развязанной США и Израилем против него, но это не означает его враждебности к мусульманским соседям»,- отметил он.