Գյումրիում Կ.Գ.-ի կողմից ապօրինի զենք կրելու, խուլիգանության և ֆիզիկական ներգործության վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
27-08-2026 17:37 Շիրակի մարզ Իրավունք
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Կ.Գ.-ն 2025 թվականի հունիսի 20-ին մի խումբ անձանց հետ Գյումրի քաղաքի Հաղթանակի պողոտա 1/1 հասցեի դիմաց վիճաբանել է Վ.Կ.-ի հետ, որի ընթացքում՝ խմբի կազմում, իր կողմից ապօրինի կրած զենքի գործադրմամբ, հասարակության նկատմամբ ցուցաբերել է անհարգալից վերաբերմունք՝ սեռական բնույթի հայհոյանքներ և անպարկեշտ արտահայտություններ հնչեցնելով: Այնուհետև, վճաբանության ընթացքում արձակվել է 2-ից 3 կրակոց, ինչի հետևանքով խափանվել է հասարակական նշանակության օբյեկտի բնականոն աշխատանքը և սննդի կետի աշխատակիցների մոտ առաջացել է վախի զգացում:
Բացի այդ, Կ.Գ.-ն մի խումբ անձանց հետ, փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, Վ.Կ.-ի նկատմամբ գործադրել է ֆիզիկական բռնություն, այն է՝ հարվածներ է հասցրել նրա մարմնի տարբեր հատվածներին՝ պատճառելով ֆիզիկական ցավ:
Նախաքննության ընթացքում Կ.Գ.-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (ֆիզիկական ներգործությունը), 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (խուլիգանությունը) և 334-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով զենք կրելը), իսկ Վ.Կ.-ի նկատմամբ՝ 195-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ֆիզիկական ներգործությունը), 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (խուլիգանությունը) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի ապօրինի շրջանառությունը):
Հունիսի 19-ին Շիրակի մարզային քննչական վարչություն է ներկայացվել հետախուզման մեջ գտնվող Կ.Գ.-ն, իսկ հաջորդ օրը նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, որը հետագայում դատարանի որոշմամբ փոխվել է այլընտրանքային խափանման միջոցներով:

В Гюмри завершено предварительное расследование уголовного дела по фактам незаконного ношения оружия, хулиганства и физического воздействия, совершенных К.Г.
27-08-2026 17:37 Ширакская область Право
В Ширакском областном следственном управлении Следственного комитета РА в ходе предварительного расследования уголовного дела были получены очевидные фактические данные о том, что К.Г. 20 июня 2025 года в компании группы лиц на проспекте Победы 1/1 в городе Гюмри вступил в конфликт с В.К., в ходе которого, будучи в составе группы, с применением незаконно хранимого оружия проявил неуважительное отношение к обществу, произнося оскорбления сексуального характера и непристойные выражения. Затем во время конфликта было произведено 2-3 выстрела, в результате чего была нарушена нормальная работа общественно значимого объекта и у сотрудников точки питания возникло чувство страха.
Кроме того, К.Г. в компании группы лиц, взаимно дополняя действия друг друга, применил физическое насилие к В.К., а именно, нанес удары по различным частям его тела, причинив физическую боль.
В ходе предварительного расследования по решению прокурора, осуществляющего надзор, было возбуждено публичное уголовное преследование в отношении К.Г. по пункту 5 части 2 статьи 195 Уголовного кодекса (физическое воздействие), части 3 статьи 297 (хулиганство) и части 1 статьи 334 (незаконное ношение оружия), а в отношении В.К. - по части 1 статьи 195 (физическое воздействие), части 3 статьи 297 (хулиганство) и части 1 статьи 335 (незаконный оборот оружия).
19 июня в Ширакское областное следственное управление был представлен К.Г., находящийся в розыске, а на следующий день в отношении него в качестве меры пресечения была применена мера задержания, которая впоследствии была изменена на альтернативные меры пресечения по решению суда.
Уголовное дело в отношении К.Г. с обвинительным заключением было направлено прокурору, осуществляющему надзор.
Уголовное дело в отношении другого обвиняемого было направлено в суд 4 марта.
Уведомление: обвиняемый в совершении преступления считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом, решением суда, вступившим в законную силу.