Գյումրիում Կ.Գ.-ի կողմից ապօրինի զենք կրելու, խուլիգանության և ֆիզիկական ներգործության վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
27-08-2026 17:37 Շիրակի մարզ Իրավունք
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Կ.Գ.-ն 2025 թվականի հունիսի 20-ին մի խումբ անձանց հետ Գյումրի քաղաքի Հաղթանակի պողոտա 1/1 հասցեի դիմաց վիճաբանել է Վ.Կ.-ի հետ, որի ընթացքում՝ խմբի կազմում, իր կողմից ապօրինի կրած զենքի գործադրմամբ, հասարակության նկատմամբ ցուցաբերել է անհարգալից վերաբերմունք՝ սեռական բնույթի հայհոյանքներ և անպարկեշտ արտահայտություններ հնչեցնելով: Այնուհետև, վճաբանության ընթացքում արձակվել է 2-ից 3 կրակոց, ինչի հետևանքով խափանվել է հասարակական նշանակության օբյեկտի բնականոն աշխատանքը և սննդի կետի աշխատակիցների մոտ առաջացել է վախի զգացում:
Բացի այդ, Կ.Գ.-ն մի խումբ անձանց հետ, փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, Վ.Կ.-ի նկատմամբ գործադրել է ֆիզիկական բռնություն, այն է՝ հարվածներ է հասցրել նրա մարմնի տարբեր հատվածներին՝ պատճառելով ֆիզիկական ցավ:
Նախաքննության ընթացքում Կ.Գ.-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (ֆիզիկական ներգործությունը), 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (խուլիգանությունը) և 334-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով զենք կրելը), իսկ Վ.Կ.-ի նկատմամբ՝ 195-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ֆիզիկական ներգործությունը), 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (խուլիգանությունը) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի ապօրինի շրջանառությունը):
Հունիսի 19-ին Շիրակի մարզային քննչական վարչություն է ներկայացվել հետախուզման մեջ գտնվող Կ.Գ.-ն, իսկ հաջորդ օրը նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, որը հետագայում դատարանի որոշմամբ փոխվել է այլընտրանքային խափանման միջոցներով:

The preliminary investigation into the criminal case regarding illegal possession of weapons, hooliganism, and physical influence by K.G. in Gyumri has been completed.
27-08-2026 17:37 Shirak Province Human Rights
The Shirak Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee has obtained apparent factual data during the preliminary investigation of a criminal case, indicating that on June 20, 2025, K.G. argued with V.K. in front of the address 1/1 Victory Avenue in Gyumri, along with a group of individuals, during which, as part of the group, he displayed disrespectful behavior towards society by using sexual insults and indecent expressions while unlawfully wielding a weapon. Subsequently, during the argument, 2 to 3 shots were fired, disrupting the normal operation of a public facility and instilling a sense of fear among the employees of the food establishment.
In addition, K.G., along with a group of individuals, acted in concert to exert physical violence against V.K., specifically by inflicting blows to various parts of his body, causing physical pain.
During the preliminary investigation, public criminal prosecution was initiated against K.G. by the decision of the supervising prosecutor under point 5 of part 2 of Article 195 of the Criminal Code (physical influence), part 3 of Article 297 (hooliganism), and part 1 of Article 334 (illegal possession of a weapon), while against V.K. under part 1 of Article 195 (physical influence), part 3 of Article 297 (hooliganism), and part 1 of Article 335 (illegal circulation of firearms).
On June 19, K.G., who was wanted, was presented to the Shirak Regional Investigative Department, and the next day, detention was applied as a measure of restraint, which was later changed to alternative measures by the court's decision.
The criminal proceedings against K.G. have been sent to the supervising prosecutor with an accusatory conclusion.
The criminal proceedings against the other defendant were sent to court on March 4.
Notice: A person accused of a crime is presumed innocent until proven guilty in accordance with the procedure established by the Criminal Procedure Code by a legally binding court decision.